Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa służy do ocieplenia poddasza, ścian szkieletowych jak sama nazwa wskazuje, posiada w swojej budowie przeważająca liczbę komórek otwartych, dzięki czemu jest „poro przepuszczalna”. Pozwala to na utrzymanie przyjemnego środowiska w pomieszczeniu. Para wodna krążąca w powietrzu (będąca wynikiem złej wentylacji) nie skrapla się na jej powierzchni i nie powoduje powstania pleśni.

Piana poliuretanowa jest idealna do ocieplania i wygłuszania poddaszy użytkowych, nie tylko ze względu na swoją paro przepuszczalność. Masa pianki lekkiej to około 14kg/m³ , nie obciąża więc ona dodatkowo konstrukcji, a sztywniejąc podczas żelowania dodatkowo ją wzmacnia. Piana PUR nakładana jest przez hydrodynamiczny natrysk, co pozwala na wypełnienie wszystkich trudno dostępnych miejsc. Jest to istotne ze względu na skomplikowane kształty konstrukcji dachowych.

Piana poliuretanowa otwartokomórkowa nie nadaje się, ze względu na swoje właściwości, do ocieplania fundamentów (możliwość chłonięcia wody, brak wytrzymałości na ściskanie).

Pianka zamkniętokomórkowa zawiera komórki zamknięte (minimum 90% takich komórek w zależności od przeznaczenia). Jej gęstość będzie się wahać od 30-60kg/m³. Ten rodzaj pianki ze względu na swoja budowę (duża gęstość, zamknięte komórki, mała paroprzepuszczalność, duża odporność na zgniatanie) nadaje się idealnie do termo i hydroizolacji płaskich dachów i stropodachów, ścian, fundamentów, rurociągów, konstrukcji metalowych, budynków inwentarskich, chłodni itp.

Ważnym kryterium przy wyborze rodzaju pianki jest też współczynnik przewodzenia ciepła (λ), który różni się w zależności od jej gęstości. Oczywiście λ pianek otwartokomórkowych jest większy od λ pianek zamkniętokomórkowych.Można oczywiście zastosować piankę zamknietokomorową na poddaszu, ale wtedy trzeba zadbać o wymuszony obieg powietrza, aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej. Dużą rolę odgrywa tutaj również cena. Pianka zamkniętokomórkowa jest cięższa, zużywamy więc jej więcej.

 

Podsumowując – pianki poliuretanowe otwartokomórkowe są paroprzepuszczalne i stosujemy je do ocieplania poddaszy (czyli tam gdzie nie są narażone na ciągłe pochłanianie wody, co mogłoby spowodować zmniejszenie ich właściwości izolacyjnych), izolacji akustycznej lub izolacji ścian w budynkach o konstrukcji szkieletowej. Natomiast „ciężkiej” pianki poliuretanowej używamy wszędzie tam gdzie chcemy osiągnąć mały współczynnik przewodzenia ciepła ale nie kosztem kubatury budynku (chłodnie, przechowalnie itp.), również w miejscach narażonych na duży wpływ wody, także tam gdzie potrzebny jest dobry, a zarazem odporny na ścieranie materiał izolacyjny. Pianka poliuretanowa jest doskonałą hydroizolacją pozwalającą szybko i skutecznie dokonać remontu dachu.